Alçak Gerilim Pano Kontrol Ölçümü ve İncelemesi

Pano, tesisteki elektriksel komponentlere doğrudan temasın engellenmesi ve komponentlerin bütünlüğü için tasarlanmış yalıtım ara birimidir. Şalter, sigorta, kontaktör, zaman rölesi, kablo, bara vb. tüm elektriksel donanımlar elektrik panoları içerisinde tasarlanır ve komponentlerin yoğunluğuna göre pano ebatları tercih edilir.

Tasarlanan elektrik panolarının normal çalışma anlarında çektikleri enerji dağılımının ve bağlantı durumlarının ısıl farklılıklarla gözlemlenebilmesidir. Termal kontrol termal kameralar vasıtası ile gerçekleştirilirler ve yüksek ısının söz konusu olduğu komponentlerin, kabloların ya da bağlantıların rahatlıkla görsel olarak gözlemlenebilmesine olanak sağlarlar.

Pano periyodik kontrolü ve muayenesi; TS EN 61439 ve TS EN 61557 serisi standartlarda belirtilen kriter ve gerekliliklere göre yapılmalıdır. Genel gözle kontrolün yanı sıra elektrik pano ve tesisatının kontrolleri, kaçak akım koruma rölelerinin kontrolleri, akım-gerilim kontrolleri, temizlik kontrolleri, göstergelerinin kontrolleri, topraklama ve topraklama sürekliliği kontrolleri de yapılmalıdır.

Müşteri periyodik kontroller öncesi yapılması gereken hazırlıklar ile ilgili olarak Kuzey Kontrol Teknik Personeli tarafından önceden bilgilendirilir.

Tesisteki tüm panoların bakımlarının yapılması, güvenlik seviyelerinin karşılanması gerektiği gibi, ilgili güvenlik gereklerinin karşılanıp karşılanmadığının Kuzey Kontrol gibi tarafsız kontrol firmaları tarafından muayene edilmesi ve raporlanması zorunludur. Tesisteki mevcut tüm panoların risk oluşturması mümkün olduğu gibi, kontrol edilmesi de gerekmektedir. İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince yılda en az bir kez yapılması zorunluluktur.

Elektrik Pano Periyodik Kontrolü ve Muayenesi yapıldıktan sonra uygunsuzluk bulunması halinde en kısa sürede tespit edilen uygunsuz noktaların giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalı/yaptırılmalı ve ilgili gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı tekrar kontrol ettirilmelidir.

Müşteri periyodik kontroller öncesi yapılması gereken hazırlıklar ile ilgili olarak Kuzey Kontrol Teknik Personeli tarafından önceden bilgilendirilir.

Kuzey Kontrol; uzman kadrosu, teknik imkanları, onaylanmış ekipmanları ve kaliteli hizmet anlayışı ile topraklama ölçümü konusunda yetkili olarak hizmet verebilen bir kuruluştur.

Örnek olarak kullanılan Alçak Gerilim Pano Kontrol ve ölçüm raporu ektedir.

Kuzey Kontrol

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba, Kuzey Kontrol'e hoş geldiniz. Bizimle WhatsApp üzerinden sohbet etmek için lütfen aşağıdaki butona tıklayın.