Termografik Muayene ve Sistem İncelemesi

Görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze, gece görüş sistemleri ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır.

Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, kontak noktaları, kapasitörler termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler herhangi bir elektriksel ölçüm yapmadan tespit edilebilir.Termal Kameralar yaygın olarak elektrik denetimler için kullanılmaktadır. Gevşemiş olan elektrik bağlantıları mevcut cereyana direnç çıkartır ve yükselen bir sıcaklığa neden olur. Bu sıcaklık yüksekliği komponentlerin bozulmasına sebep olur. Bu da beklenmedik sistem arızalarına ve önemli maliyetlere neden olur. Ayrıca bu arızalar sistem çöküşünden önce elektrik ağının etkinliğini azaltır.

Termal Kameralar ile güç transformatörleri sıklıkla kontrol edilir. Gerektiğinde doğru müdahale edebilmek için yüksek voltaj bağlantılarının soğutma yüzgeçleri kontrol edilebilir. Diğer ölçülebilecek güç transformatörleri, yüksek gerilim hatları güç kaynakları ve güç elemanlarıdır.

Müşteri periyodik kontroller öncesi yapılması gereken hazırlıklar ile ilgili olarak Kuzey Kontrol Teknik Personeli tarafından önceden bilgilendirilir.

Kuzey Kontrol; uzman kadrosu, teknik imkanları, onaylanmış ekipmanları ve kaliteli hizmet anlayışı ile Termografik inceleme konusunda yetkili olarak hizmet verebilen bir kuruluştur.

Kuzey Kontrol

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba, Kuzey Kontrol'e hoş geldiniz. Bizimle WhatsApp üzerinden sohbet etmek için lütfen aşağıdaki butona tıklayın.