Artık Akım Devre Kesici

Yalıtım hatasından kaynaklanan hata akımını algılamak ve algılanan hata akımı değerinin belirlenen değerin üstüne çıkması durumunda bağlı olduğu devreyi kesmeye yarayan elektriksel ekipmana artık akım anahtarı (kaçak akım rölesi), yetkili kuruluşlar tarafından ilgili standart ve yönetmelikler doğrultusunda periyodik olarak ekipmanın uygunluğunun denetlenmesi işlemine ise artık akım anahtarı (kaçak akım rölesi) periyodik kontrolü denir.

Artık akım anahtarı (kaçak akım rölesi) periyodik kontrolü, ilgili yönetmelikler ve standartlar doğrultusunda belirtilen kontrol kriterlerine göre gerçekleştirilmelidir. Artık akım anahtarı (kaçak akım rölesi) periyodik kontrolünde açma akımları ve açma süreleri, elektriksel test cihazları vasıtası ile son kullanıcı noktalarından (priz, makine, elektronik cihaz vb.) ve diğer tesisatların (aydınlatma, klima, busbar vb.) bağlı olduğu panolardan test edilmelidir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince, elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Müşteri periyodik kontroller öncesi yapılması gereken hazırlıklar ile ilgili olarak Kuzey Kontrol Teknik Personeli tarafından önceden bilgilendirilir.

Kuzey Kontrol; uzman kadrosu, teknik imkanları, onaylanmış ekipmanları ve kaliteli hizmet anlayışı ile Artık Akım devre kesici testi ve inceleme konusunda yetkili olarak hizmet verebilen bir kuruluştur.

Kuzey Kontrol

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba, Kuzey Kontrol'e hoş geldiniz. Bizimle WhatsApp üzerinden sohbet etmek için lütfen aşağıdaki butona tıklayın.